Nyhetsarkiv 2024
Nyhetsarkiv 2024

Uppdatering kl. 13.45: Telefonin fungerar igen!

Sophämtningsturen i Färgelanda blir försenad eller ställs in idag 2 december, låt kärlen stå kvar ute så töms dessa så snart som möjligt.

Vad gör Färgelanda unikt? Och hur kan vi få fler att bli nyfikna och flytta till vår del av Dalsland?

Ni har tidigare fått information om att det finns ett förslag som ska utredas och som innebär att elever och personal ska flyttas från Ödeborgs skola. Orsaken är arbetsmiljöproblem för både elever och personal samt elevernas rätt till en god undervisning.

Är du ledare i någon av våra många föreningar i Färgelanda kommun? Då är du hjärtligt välkommen till vår föreningskväll 21 november med många intressanta ämnen och där du får möjlighet att ställa frågor och ge dina synpunkter på föreningslivet i vår kommun.

Då inte allt hanns med under förra kommunfullmäktige hålls ett extra sammanträde på Torps bygdegård onsdagen den 6 november med start kl. 18.30. Förutom att taxor och interpellationer presenteras liberalernas motion om en storskola i Färgelanda samt centerpartiets motion med förslag till utredning om mobila fritidsgårdsverksamheter. OBS! Allmänhetens frågestund genomförs ej under ett extra fullmäktigesammanträde.

Se och lyssna på onsdagens fullmäktigesammanträde från Torps bygdegård där bland annat ekonomin och taxor står på dagordningen. När du klickar på länken nedan hamnar du på Youtube-sidan där sändningen kommer att finnas. Sändningen börjar kl. 18.00.

Stefan Tengberg, i dag boende i Varberg, är sedan en tid tillförordnad ekonomichef i Färgelanda kommun. En minst sagt rutinerad ekonomichef som arbetat i flera kommuner samt på det globala konsultbolaget PwC.

Ett välkänt ansikte för många ute i samhället har under onsdagen avtackats för sina nio år som säkerhetssamordnare i Färgelanda kommun.

I Färgelanda kommun finns flera kulturhistoriskt värdefulla platser som levandegör det förflutna, samtidigt som det varierar och berikar de platser vi vistas på i vår vardag. För att få kunskap om dessa platser och möjlighet att bevara dem, har ett underlag tagits fram och sammanställts i Kulturmiljöprogrammet.

Nu utser vi Dalslands bästa unga företagare! Två unga företagare, max 35 år, vinner Unga Dalslandspriset 2024 för framgångsrikt företagande i Dalsland! Priset är 25 000 kr per pristagare. Alla kan nominera någon senast 25 oktober, prisutdelning innan jul.

Förskolelärarna Ann-Christine Tvingby och Karolina Ludvigsen på Månvägens förskola i Högsäter har vi skrivit om tidigare för deras nydanande undervisning med digitala hjälpmedel med hjälp av medel från folkhälsorådet.
Detta är ett meddelande från Västvatten. På grund av ett kortare strömavbrott på måndagen den 16 september mellan klockan 13:00 - 14:00 kommer fastigheter i området att få lägre tryck eller bli helt utan vatten. I samband med påsläpp kan missfärgat vatten förekomma, spola en stund med kallvattnet så försvinner det. Tvätt- och diskmaskin bör ej användas. Vi ber om överseende med de olägenheter arbetet kan medföra. Mer information finns på vår hemsida: www.vastvatten.se Med vänliga hälsningar Västvatten

Meddelande från Västvatten Veckorna 41–43 kommer grönt vatten att kunna synas i vattendrag i närheten av Stigsvägen i Färgelanda. Detta beror på att vi testar fastigheters anslutningar till det kommunala ledningsnätet. Vi använder färgat vatten för att kunna följa hur vattnet rinner. Det färgade vattnet är helt ofarligt. Fastighetsägare som direkt berörs av arbetet har fått informationsbrev hem i brevlådan. Arbetet startar måndag 7 oktober.

Med en bakgrund som Livsmedelsinspektör på Orust, Miljö- och hälsoskyddschef i Vänersborgs kommun och en kort period på Skatteverket som sektionschef inom fastighetstaxering, har David Tengberg nu landat som både samhällsutvecklingschef och näringslivschef i Färgelanda kommun.

”Jag orkar inte längre” Orden är Villes, son till Maria och Christian Persman när han skulle börja årskurs 8. Där började problematiken med att Ville blev hemmasittande, full av panikångest.

En sådan här fantastisk dag skulle man vilja ha någon som räknar in alla besökare. Hur som helst var det många som besökte Harvens dag, i år igen. Vi tackar vädergudarna för att de gav oss en fantastisk dag med så gott som klarblå himmel och precis så där lagom varmt.

Hilda och Felix i klass 9 och som har delat ordförandeskap i Elevrådet, stod beredda att servera en smarrig smoothie under tisdagens lunch i Valboskolans matsal. - Roligt om detta projekt kan få fler att lockas att äta lunch på skolan, det är lite si och så med det i dag. Framför allt killarna går gärna till pizzerian i stället, berättar Felix. - Vi tjejer är faktiskt mycket duktigare än killarna på att äta i skolan. Varför det är så vet jag inte säger Hilda som också kom med förslaget att satsningen skulle heta ”Test-tisdag”.

Efter fem år som handläggare och samordnare på avdelningen miljö och tillstånd på Vattenfall Services Nordic AB, börjar nu Anette Levin från Mellerud som ny plan- och byggchef i Färgelanda kommun.
Detta är ett meddelande från Västvatten. Vi planerar att utföra ett VA-arbete på Lillåvägen i Färgelanda och vi måste stänga av vägen under tiden som vi arbetar. Detta innebär att boende i området inte kan köra fram till sin fastighet under arbetets gång, men vi ser till att vägen fram till fastigheterna är öppen under helgerna. Berörda fastigheter ska ha fått information via brev. Avstängning och arbete kommer att påbörjas på Måndagen den 19 augusti. Vi beräknar att arbetet kommer pågå under 1 till 2 månader. Vi ber er ha överseende med dessa olägenheter som detta medför. Med vänliga hälsningar Västvatten AB

Gunnar Wigstrand, tidigare socialchef i värmländska Torsby kommun, finns nu på plats som socialchef i Färgelanda kommun. Gunnar som är väl medveten om de problem som växer sig allt starkare inom omsorgen.

De handlingar som finns i centralarkivet återspeglar händelser och förändringar inom samhället och den kommunala verksamheten från 1800-talet till idag.
Den planerade flytten för förskolebarn från Höjdens förskola till Kyrkskolan är framflyttad. Det visade sig att ytterligare anpassningar behöver göras i lokalerna kring tillgänglighet och ljudnivå. Vi beklagar den olägenhet detta innebär för de som planerat och förberett sig på byte av lokal. Samtidigt är vi glada att detta upptäcktes innan flytten så åtgärder kan vidtas då vi är måna om barn och personals miljö. Mer information om när flytten kan ske kommer så snart besked finns. Information till berörda vårdnadshavare finns på den digitala plattformen ”Tyra” samt går ut med ordinarie postgång.
För snart ett år sedan uppdagades det genom en visselblåsning att anställda på Färgelanda kommuns IT-avdelning misstänktes ha köpt teknikprodukter för egen räkning med kommunens pengar. Nu är säkerhetsbolaget som tog emot visselblåsningen, CRD Protection AB klara med slutrapporten. En rapport där man granskat för utredningen relevanta inköp gjorda av IT-avdelningen från 1/1 2022.

För att förvissa sig om läget i Färgelanda kommun efter beskedet om att IAC Group försatt sig själva i konkurs, kom en delegation bestående av riksdagsledamöter och regionråd från socialdemokratiska partidistriktet i Fyrbodal till Färgelanda under fredagen.

Efter att samtliga kommunfullmäktige i de sju kommunerna Färgelanda, Lysekil, Mellerud, Munkedal, Trollhättan, Uddevalla och Vänersborg godkänt formerna för ett nytt kommunalförbund står det nu klart att Räddningstjänsten Fyrbodal ska bildas och driftsättas den 1 januari 2025.
Ragnsells har fått problem med en av sina sopbilar så det som inte blir tömt på ordinarie sophämtningstur idag måndag, körs ikapp imorgon tisdag. Vänligen låt kärlen stå framme.
Cykelleden Lelångenleden är en regional cykelled godkänd av Trafikverket som går från havet i Uddevalla, via sjöarna i Dalsland, till de värmländska skogarna i Årjäng. Det är en spännande cykelled, 180 km lång, som slingrar sig fram via grusvägar utmed Dalslands kanal, genom vildvuxna skogar och förbi charmiga landsbygdsorter med trevliga fikaställen och sevärdheter. Leden följer till viss del banvallen längs den nedlagda tåglinjen Lelångenbanan.

I södra delen av Färgelanda kommun har Försvarsmakten ett skjutfält, Sågebacken. På Försvarsmaktens fält övar och skjuts det med skarp ammunition. Det är förenat med livsfara att beträda fälten när de är avlysta. Att bryta mot ett tillträdesförbud är extremt farligt och leder till omhändertagande och polisanmälan.

Färgelandas kommunfullmäktige kom under onsdagskvällen överens om mål- och resursplanen och budgeten för 2025-2027. Ett budgetförslag från kommunstyrelsen.

Klart med Harvens dag Nu är beslutet taget att Färgelanda kommun arrangerar Harvens dag den 31 augusti med ny Harvens dag-general på plats. Han heter Lars Christensen som för de flesta är känd för sitt engagemang som biografföreståndare tillika ordförande för Högsäters bygdegårdsförening.
Öppettider för Färgelanda kommun vecka 25-32 (17/6-9/8) I sommar har vi öppet mellan 8:00 och 15:00 med lunchstängt mellan 12:00-13:00 Vid akuta ärende inom individ -och familjeomsorgen ring 0522-69 74 44. Vid akuta ärende gällande Vatten och avlopp ring Västvatten på 031- 703 17 80 Vid fel på Valbohems fastigheter dagtid 0528-567800 för felanmälan. Akuta felanmälningar efter kontorstid och helger ring Securitas 010 470 53 00 Trevlig sommar önskar vi på Färgelanda kommun!
Kom ihåg att rösta i valet till Europaparlamentet 2024! Idag har vallokalerna öppet mellan 08.00 - 21.00 Dessa lokaler har öppet enligt angiven tid: Valdistrikt Ödeborg: Ödeborg skola matsal Valdistrikt Högsäter: Högsäter skola idrottshall Valdistrikt Färgelanda Landsbygd-Stigen: Valboskolan sporthall Valdistrikt Färgelanda tätort: Valboskolan sporthall Förtidsröstningen: Centrumhuset På ditt röstkort ser du vilken lokal du ska rösta i.

En ny rapport från det globala data- och analysföretaget Dun & Bradstreet och Miljöfordon Sverige visar att i år når 83 kommuner och 12 regioner målet om 70-procentig minskning av de fossila koldioxidutsläppen från fordonsflottan. Det är en ökning med 36 procent för landets kommuner jämfört med förra året.

Från och med 1 juli kommer alla från 70 år erbjudas seniorbiljett i Färgelanda kommun. Under vecka 23-24 kommer utskick göras från Västtrafik för dig som är mellan 70-74 år som är folkbokförd i Färgelanda kommun med information om seniorerbjudandet. Är du registrerad kund hos Västtrafik med angiven e-post kommer du få det på mail och övriga kommer få det via post. I brevet står det hur du går tillväga för att beställa en seniorbiljett.

Stort Grattis till Färgelanda ridklubbs ungdomssektion som får kommunens folkhälsopris 2024! Folkhälsorådets ordförande Linda Jansson (M) och Färgelanda kommun folhälsostrateg Marcus Larsson, besökte ridklubben för att tillkännage prisvinnarna. Priset delas officiellt ut under nationaldagsfirandet på Stigens herrgård 6 juni.

I vecka 25, kommer de kommunala badplatserna officiellt att öppna. All badning innan dess gör man på egen risk. Under vecka 25 kommer bryggorna vara i och skurade samt bajamajor vara på plats där vi har det. Dykare och vattenprover kommer då att vara klara så vi har säkra badplatser.

Onsdag 24 april 2024, kl. 18.00 är ni välkomna att följa Färgelandas kommunfullmäktigesammanträde på webben.

Färgelanda - en del av Dalsland. Så heter vår senaste broschyr som ska välkomna alla till vår vackra kommun. Kanske till och med få en och annan att fundera på att flytta hit. Broschyren finns både i pappersform och digitalt.

Vem tycker du ska få priset i år? Kulturpriset delas ut till en person, en grupp av personer, organisation, förening eller liknande som utmärkt sig på ett förtjänstfullt sätt ur kultursynpunkt. Priset kan endast delas ut till personer som är boende eller verksamma i kommunen. Priset delas ut den 6 juni vid Nationaldagsfirandet på Stigens Herrgård. Priset är 5000 kronor och ett diplom.

För fjärde året i rad anordnade folkhälsoråden i Fyrbodal, Polisen, Brottsofferjouren och Västra Götalandsregionen en digital samverkanskonferens i Strömstad som handlade om våld i nära relationer.

I dag onsdag den 8 mars skrevs överenskommelsen kring initiativet ”Backa barnet” under av samtliga Dalslandskommuner tillsammans med övriga representanter i projektet; VGR, Polismyndigheten och Närhälsan/MedPro.

Allt fler kommuninvånare i Färgelanda ägnar sig åt sitt eget företagande och ligger nu på åttonde(!) plats av samtliga kommuner i Västra Götaland där andelen invånare som driver företag ökat i alla kommuner.

Urban Blom, tillfällig vd för Valbohem. Fram tills Valbohem hittat en ny vd efter att Hans Sprung slutat vid årsskiftet, så har Urban Blom fått uppdraget som interim vd.

Den 10 januari klockan 11:00 öppnar AMI Återbruket secondhand och aktivitetsbibliotek på Kyrkskolan i Färgelanda. På aktivitetsbiblioteket finns möjligheten att låna återbrukad fritidsutrustning som till exempel skidor, skridskor osv. Det är också varmt välkommet att lämna in saker till aktivitetsbiblioteket. I secondhanddelen finns det återbrukade möbler m.m. att köpa. Öppettider: Tisdag 11:00-16:00 Onsdag 11:00-16:00 Torsdag 13:00-18:00